Menu
poMocna mama
  • O mnie
  • Kontakt
  • Kategorie
    • Ciąża
    • Niemowlę
    • Dziecko
    • Recenzje
    • Podróże
    • Choroby
poMocna mama
młodszego rodzeństwa

Jak przygotować dziecko na narodziny młodszego rodzeństwa?

Napisano dnia Kwiecień 29, 2019

Pojawienie się młodszego rodzeństwa jest dużą zmianą dla rodziny, zwłaszcza dla obecnego już dziecka. Dla rodziców jest to wielka niewiadoma, jak to będzie w przyszłości, a dla małego dziecka jest to niepewność i lęk. Dotychczas wszystko kręciło się wokół niego, a tu pojawia się „konkurencja”. Ważnym zadaniem rodziców jest wprowadzenie dziecka w tę tematykę.

 

Czy mówić otwarcie, czy opowiadać nieprawdziwe historie?

 

bocian

 

Osobiście nie jestem za opowiadaniem, że dziecko zostało znalezione w kapuście czy że przyniósł je bocian 🙂 . Takie opowiadania stosowano dawniej, sama też byłam nimi oszukiwana i nie wspominam tego mile. Dziecko wówczas czuje się oszukane, mało ważne i nietraktowane poważnie. Poza tym niesie to inne następstwa – jak wytłumaczyć dziecku, że mamie rośnie brzuch? Za dużo je? Nie, nie, nie tędy droga. Chyba te czasy już dawno minęły. I całe szczęście…

Zdecydowanie należy mówić otwarcie – prawdę.

 

Kiedy zacząć rozmowę?

 

o co chodzi

 

Na pojawienie się młodszego rodzeństwa należy dziecko przygotować. I nie mam tu na myśli rozmowy na kilka dni przed porodem. To stanowczo za późno! Zatem kiedy? Oczywiście to wszystko zależy od wieku syna/córki. Jeżeli dziecko jest małe, to rozmowę można zacząć, kiedy pojawi się brzuszek. Wówczas może ono łatwiej zrozumieć/zobaczyć, o co chodzi. Swoje opowiadania można unaocznić zdjęciami. Zresztą ma to także dodatkowy plus – bezpieczeństwo wasze oraz dziecka w brzuszku. U nas starszak w tym czasie miał manię skakania, wchodzenia na brzuch, plecy itp. Dużo opowiadaliśmy synowi, że mama ma maleństwo w brzuszku i musi uważać, delikatnie się przytulać, nie skakać itp.

Jeżeli mamy starsze rodzeństwo to warto o tym powiedzieć przed pojawieniem się brzucha. Niedługo po tym, jak sami się dowiecie o ciąży. Wierzcie mi, dzieci wszystko widzą i bardzo dużo słyszą. Wprowadzając je w temat, podkreślicie jak bardzo są ważni w tej rodzinie.

 

Przygotowanie dziecka

 

Oczywiście tym razem również wszystko zależy od jego wieku. Ważne, żeby dziecko cały czas czuło waszą miłość do niego. Początkowo możecie opowiadać o tym, że jest w brzuchu, ale niedługo się pojawi. Ważne, żeby z nim dużo rozmawiać, jak to będzie wyglądało w przyszłości. Kiedy pojawi się noworodek, to będzie potrzebował opieki i zaangażowania wszystkich członków rodziny. Postarajcie się stworzyć pozytywną atmosferę wokół oczekiwania na maleństwo. Wówczas dziecku, też się udzieli pozytywny nastrój. Podczas wybierania imienia spytajcie się, czy mu się podoba, pokażcie małe ubranka – pozwólcie mu wybrać ulubione. Dajcie dziecku poukładać pampersy, ubranka w szafce. Niech cały czas żyje z wami tymi przygotowaniami – nie będzie to dla niego taki wielki szok.

 

Jak zaangażować dziecko?

 

Kiedy już brzdąc się pojawi na świecie, angażujcie starszaka w codzienne obowiązki. Pozwólcie mu podać pieluszkę, krem, czy popatrzeć jak kąpiecie niemowlaka. Poproście o przyniesienie butelki, dajcie dziecku uczesać noworodka. Ważne w tym czasie jest znalezienie chwili dla starszego dziecka i poświęcenie mu uwagi – żeby nie czuło się odrzucone. Jeżeli dziecko jest chętne do pomocy – nie zabierajcie mu tego, pomimo że może to robić niedokładnie. Jeżeli będziecie mu zabraniać wszystkiego, to poczuje się odepchnięte. Natomiast gdy dziecko jest niechętne do kontaktu z noworodkiem, to nie naciskajcie. Każdy, nawet dziecko ma prawo do wyrażania swoich emocji. Jedyne co możecie zrobić to rozmawiać i tłumaczyć, ale nic na siłę.

 

Niespodzianka

 

niespodzianka

Dobrym pomysłem dla dziecka jest prezent/niespodzianka od młodszego rodzeństwa. Stwarza to pozytywne emocje, bo które dziecko nie lubi niespodzianek. W przypadku starszych dzieci to się nie sprawdzi. Są zbyt mądre, żeby wierzyć, że noworodek, który nie chodzi i nie mówi, kupił im prezent.

 

Czy dobre przygotowanie wszystko załatwi?

 

Oczywiście, że nie. Dziecko jest tylko dzieckiem. Możecie dużo opowiadać i rozmawiać z synem/córką, ale tak naprawdę jest to dla niego/niej abstrakcja. Dziecko uświadomi sobie, o co chodzi, dopiero kiedy noworodek będzie w domu. Nie unikniecie scen zazdrości. Pojawienie się młodszego rodzeństwa to przestawienie jego życia o 180 stopni. Będzie musiał się dzielić rodzicami, a później zabawkami, jedzeniem itp. To nie jest łatwe dla dziecka. Dlatego ważne jest podkreślanie swojej miłości do niego oraz spędzanie indywidualnie z każdym dzieckiem czasu. Rozmowa ma na celu łagodne przejście w świat rodzeństwa.

Tweetnij
Udostępnij
Przypnij
Udostępnij

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

zblogowani

zBLOGowani.pl

©2019 poMocna mama | Powered by SuperbThemes & WordPress